sobota, 11 maja 2013

MIŚ - PIPA od Kopyra i Browaru Widawa

Gryglas

źródło: Browar Widawa
Przy okazji urodzin Piwoteki Narodowej i premiery Czerwonego Kapturka udało mi się jeszcze załapać na laną wersję Misia, czyli pierwszego PIPA - polskiego India Pale Ale. Polskie, bo jest to pierwsze IPA na polskim chmielu, pozostałe składniki też w 100% nasze. Po zapowiedziach na Blogu Kopyra i zdjęciu obfitych rajtów pełnych Sybilli pakowanych do zbiornika, nie wahałem się ani chwili i postanowiłem skosztować. Nie udało mi się niestety dostać wersji butelkowej do porównania, już wyszła.

Piwo jak przystało na kolaborację Kopyr / Browar Widawa ma nazwę zwierzaka, a cóż może się bardziej kojarzyć z przeciwstawianiem się amerykańskiemu imperializmowi niż właśnie Miś ;) Single hop na Sybilli, szczerze powiedziawszy ciężko mi powiedzieć czy kiedyś już piłem coś na tym chmielu. W zasypie słody pale ale, karmelowy i pszeniczny. Do fermentacji posłużyły drożdże Safale S-04.

Piwo typu Polish India Pale Ale, górnej fermentacji, niepasteryzowane, niefiltrowane
Ekstrakt 16%, alk. 6,2%
Cena: 8zł (butelka 0,33l w Piwotece), lane 10/12zł (0,3l/0,5l w Piwotece Narodowej)


Kolor ciemno bursztynowy, piwo jest dość mocno opalizujące. Piana kremowa, dość obfita i drobna, trwała i ładnie krążkuje.

Myślałem, że piwo w zapachu będzie dość nijakie, a tu jednak miłe zaskoczenie. Jest mocno żywicznie, leśnie i chmielowo. Wyczuwalna też przyjemna słodowość. Co prawda czułem jeszcze jakaś dziwna, ciężka do określona nutę, ale może był to jakiś zapach powiązany z Sybillą i nie zaburzała ona przyjemnego odbioru.

W smaku też się dzieje. Piwo nie jest mocno słodowe, ale podbudowa jak na IPA jest wystarczająca. Natomiast goryczka świetna, zupełnie inna niż przy amerykańskich chmielach. Jest mocna, zostaje długo z nami przyjemnym ziołowym posmakiem.

Ocena: 4,5/5

Polacy nie gęsi i swoje chmiele mają! Miś to bardzo udany eksperyment i dowód na to, że z naszymi polskimi składnikami też można zrobić coś ciekawego. Co prawda coś mi tam jeszcze nie do końca grało, także maxa nie dam, ale piwo ma potencjał. Jak tylko Widawa z Kopyrem popracują jeszcze nad kolejnymi warkami, to wyjdzie świetny produkt, którym będzie można się na świecie chwalić.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Blog jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Czy masz skończone 18 lat?

TAK NIE
Oceń blog