wtorek, 16 lipca 2013

Rhino Smoked American Pale Ale od Browaru Kopyra i Browaru Widawa

Rhino Smoked American Pale Ale

Piwo typu Smoked American Pale Ale, górnej fermentacji, niefiltrowane, niepasteryzowane
Producent: Browar Widawa / Browar Kopyra
Ekstrakt 11,6%, alk. 4,5% obj.
Cena: 8zł + 0,5zł kaucja (piwoteka.pl)
Skład: woda, słody: wędzony, pale ale, pszeniczny, chmiele: mieszanka odmian amerykańskich; drożdże Safale US-05

Gryglas

Menażeria Widawy i Kopyra powiększyła się właśnie o nowego zwierzaka. Tym razem potężny nieparzystokopytny, czyli nosorożec - Rhino Smoked American Pale Ale. Od razu zastrzeżenie do nazwy: nosorożec jako zwierz dość agresywny i grubego kalibru, powinien mnie wdeptać w ziemię bez najmniejszego problemu. 11,6 ekstraktu i 4,5% raczej tego nie zapowiada. Poza tym gdzie w Ameryce nosorożce?

Styl ciekawy, połączenie aromatów amerykańskich z kiełbasą w płynie, może wyjść z tego intrygująca wypadkowa, zwłaszcza, że podstawa słodowa przy tak lekkim piwie nie będzie dominować. Etykieta podobnie jak parametry, nie wdeptuje w ziemię: RI-IINO, popiersie zaspanego nosorożca i pustynne moro w tle. Piwo opisane przyzwoicie. Szkoda, że kolaboranci nie podali czym chmielili, ale może zostało im po trochu chmielu z poprzednich warek i dlatego nie napisali co to za zrzuta ;)


Otwieram, wącham - delikatna wędzonka i cytrusy. Piana jest poprawna, średnie pęcherzyki, przyzwoicie krążkuje na szkle. Kolor jasno-miodowy, piwo jest nieprzejrzyste.

W smaku pierwsze co czuć to goryczka, ale jest dość ułożona. Rhino jest lekki i fantastycznie pijalny. Po kilku łykach, oprócz wędzonki i umiarkowanych ziół, dochodzi do całości jeszcze grapefruit z amerykańskich chmieli.

Ocena: 4,25/5

Kilka rzeczy można by Rhino wytknąć, ale w sumie po co. Piwo jest smaczne i ciekawe. Szkoda, że to tylko 0,33l, bo znika strasznie szybko, a tanie niestety nie jest (ale do tego Widawa i Kopyr nas już niestety przyzwyczaili). Nie powali Was jak mogłaby sugerować nazwa, nie zapamiętacie spotkania z nim do końca życia. Ale jeżeli lubicie amerykańskie chmiele i wędzonkę, to jest to pozycja obowiązkowa na obecne lato, zdecydowanie warto spróbować.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Blog jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Czy masz skończone 18 lat?

TAK NIE
Oceń blog