poniedziałek, 17 marca 2014

Czemu warto obchodzić Dzień Świętego Patryka?

Gdyby spojrzeć dzisiaj do internetu, to można odnieść wrażenie, że Irlandczycy zhakowali większość fanpage'y na FB. W końcu spece od social media muszą zapchać plan komunikacji dla klientów, a pod komercję z zachodu można łatwo się podłączyć. Tak, wiem, wszystkie napływające z zachodu mody, to zepsucie, Sodoma i Gomora. Ale z drugiej strony, w przeciwieństwie do innych Walentynek czy Halloweenów, może jednak warto Dzień Świętego Patryka obchodzić?

Zgodnie z kalendarzem kościoła katolickiego, co roku 17 marca obchodzimy wspomnienie św. Patryka. Patrona Irlandii, Nigerii, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu (niekoniecznie kraftu), inżynierów oraz za opiekuna zwierząt domowych. Czyli jeżeli jesteś zielony, opalony, lubisz Włochy, robisz beczki do leżakowania RISów, lubisz walić (w kowadło), grzebać w ziemi, Ducha Kraftu, studiowałeś na Polibudzie albo jesteś papugą, to jest to twój patron i powinieneś jego dzień uczcić. 

Nadal nie jesteś jeszcze przekonany czemu warto?

Bo to świetny dzień na promowanie picia stoutów

Niby mamy też 8 listopada (Międzynarodowy Dzień Stoutu), ale jednak wypić dobrego stouta warto częściej niż raz w roku. Znajomi twierdzą, że ciemne piwa są "fuuuuuuuuj", bo są "fuuuuuuuuj"? Dzisiaj jest znakomita okazja, żeby dać im stouta do spróbowania - przecież nie będziecie pić Ludwika ;)


Bo Polak potrafi zrozumieć historię Irlandii

Nas okupowali trzej zaborcy, a Irlandczyków - Brytyjczycy. Dlatego pomimo różnic kulturowych, geograficznych, językowych itp. mamy podobną historię nieudanych powstań i walk o niepodległość. I możemy wznieść wspólnie toast za poległych bohaterów.
Ochotnicy IRA podczas Irlandzkiej wojny o niepodległość (źródło: wikipedia)

Bo Święty Patryk jest świetny!

Co zrobił patron Polski? Pojechał na Mazury i dał z siebie zrobić męczennika. Co zrobił św. Patryk? Uciekł z niewoli, a później wrócił i wygnał wszystkie węże z Iralndii. I nawrócił Iralndczyków na chrześcijaństwo. Irlandczyków! Widzieliście kiedyś celtyckiego wojownika z Irlandii?!

Slaine: The Horned God [Pat Mills, Simon Bisley]
Bo przynajmniej raz w roku trzeba obejrzeć Świętych z Bostonu

A jaki dzień byłby na to bardziej odpowiedni?


Bo każda okazja jest dobra

"Dziecko jest dziecko, wypić zawsze można, nie?" ;)


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Blog jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Czy masz skończone 18 lat?

TAK NIE
Oceń blog