niedziela, 24 lutego 2013

Jak się robi piwo bezalkoholowe?

Za każdym razem gdy zdarzyło mi się sięgnąć po piwo bezalkoholowe zastanawiałem się jak się je robi. Ale jakoś nigdy wcześniej nie miałem okazji tego sprawdzić. Dopiero ostatni post o Ambrosiusie Free nakłonił mnie do poczytania o tym w sieci.

źródło: bezalkoholowe.com

Okazuje się, że sposobów produkcji takiego piwa jest kilka. Ale zanim o nich, jedna ciekawa informacja. Według serwisu PortalSpozywczy.pl, który z kolei powołuje się na informacje z Dziennik Gazeta Prawna, w ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła sprzedaż tego rodzaju piwa w Polsce. Jeszcze kilka lat temu rynek piw bezalkoholowych wyceniany był na 20 mln zł. W 2012 roku wartość ta osiągnęła 50 mln, czyli ponad dwa razy więcej. Wydaje mi się też, że w sklepach pojawia się coraz więcej ich rodzajów. Kilka lat temu można było kupić jedynie Lecha Free. Teraz możemy dosyć łatwo spotkać już kilka innych marek. "Szkoda tylko", że według wspomnianego wyżej serwisu wzrost sprzedaży zawdzięczany jest kobietom w ciąży i młodym mamom. Piwo bezalkoholowe ciągle chyba postrzegane jest jako coś wybrakowanego, a szkoda. Ja tam lubię się czasem go napić zamiast wody czy herbaty ;]

Wracając do metod produkcji, zależą one od producenta i nie zawsze metoda jest znana. Producenci piw skrzętnie chronią swoich tajemnic i nie wiadomo która metoda jest stosowana przy wybranym piwie.

Piwa o zerowej zawartości alkoholu mogą być produkowane w taki sam sposób jak tradycyjne piwa. Na koniec procesu dochodzi jeszcze tylko jeden dodatkowy etap, w którym cały alkohol wyciągany jest z piwa. Dokonywane to jest albo poprzez ekstrakcję próżniową, albo poprzez destylację.

Piwa o niewielkiej zawartości alkoholu (do 0,5%) mogą być też produkowane poprzez przerwanie fermentacji w odpowiednim momencie - na przykład, poprzez obniżenie temperatury, często połączone ze stosowaniem długiego czasu fermentacji (by zadbać o odpowiedni smak).

Niektóre browary, jak Bavaria, stosują inne, opatentowane metody produkcji piwa bezalkoholowego. Według informacji na beveragepeople.co.za Bavaria stosuje proces fermentacji z użyciem specjalnych "unieruchomionych komórek drożdży", w której alkohol w ogóle nie jest produkowany.

Reasumując, nie ma jednego sposobu produkcji piw bezalkoholowych. Wszystko zależy od producenta i jego "tajnej" metody produkcji. Faktem jednak jest to, że piwa bezalkoholowe są w składzie zbliżone lub identyczne do piw tradycyjnych i mają podobne do nich właściwości.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Blog jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Czy masz skończone 18 lat?

TAK NIE
Oceń blog