niedziela, 17 lutego 2013

Kormoran Jasny Mocno Chmielony

Tak jak obiecywaliśmy, w związku z ogłoszeniem wyników plebiscytu browar.biz na Piwo Roku 2012, postanowiliśmy nadrobić zaległości i przetestować solidną porcję nagrodzonych w tym roku piw. Jakiś czas temu popełniliśmy recenzję zwycięzcy kategorii porterów (z resztą nie tylko tego plebiscytu) czyli Porter Warmiński z Browaru Kormoran, tym razem zabieramy się za pilsa z tego samego browaru, czyli Kormorana Jasnego Mocno Chmielonego (5 ODMIAN CHMIELU - brzmi srogo).

Wita nas etykieta w stylu Kormorana, ciężko się tutaj do czegokolwiek przyczepić. Trochę dziwne jest sytuowanie go w Specjałach Kormorana - jest to w sumie pils. Prawdopodobnie ostrzeżenie na butelce "Uwaga bardzo mocno chmielone" ma z tym coś wspólnego. Producent niechybnie uznał, że solidna dawka chmielu, może przyzwyczajonemu do koncernowej ilości Kowalskiemu, wręcz urwać nos i trwale uszkodzić kubki smakowe.
Aż strach się bać.

Piwo jasne
Ekstrakt: 12,5%, alk. 4,9% obj.
Cena: ok 3,5 zł + kaucjaPo przelaniu do kufla piana na początku tworzy ładny kożuch, który po woli zaczyna się nieco rozpadać. Co ciekawe piana powraca za chwilę ładną drobnopęcherzykową warstwą i towarzyszy nam przez degustację aż do samego końca. Piwo jest klarowne, ładnie wypełnia złotym kolorem szklankę.

Jaco

Kormoran Jasny uznawany jest za jedno z lepszych polskich piw typu pils. W zapachu dominuje trochę nieokreślona nutka, pewnie któregoś z pięciu odmian chmielu, ale raczej delikatna, wyczuwalna dopiero przy mocniejszym zaciągnięciu się. Smak wyraźnie chmielowy, goryczka tu mocno dominuje. Kormorana Jasnego można określić raczej jako piwo wytrawne, chociaż goryczka nie przeszkadza nawet pod koniec butelki. Zdecydowanie jest to bardzo dobre piwo, wyjątkowo ciekawe jak na "zwykłego" pilsa.

Ocena: 4,5/5 

Gryglas

Testowaliśmy z Jacem dwie różne butelki, więc nie mogę się bezpośrednio odnieść do tego samego piwa. Dla mnie niestety była wyraźnie wyczuwalna nuta warzywna - ni to kiszony ogórek, ni to gotowana kapusta, ale na pewno coś co nie jest chmielem i w piwie być go nie powinno.

Poszperałem trochę po opiniach innych ludzi i faktycznie, jest to przy tym piwie duży problem. To co czuliśmy to DMS, czyli siarczek dimetylu. W niewielkich ilościach poprawia smak, ale już w wyczuwalnych jest zdecydowaną wadą piwa. Wzmożona ilość może występować z powodu słabej jakości słodu (raczej o to nie podejrzewam Kormorana), za niskiej  temperatury warzenia, lub po prostu infekcji. Co ciekawe po wypiciu, postanowiłem sprawdzić jeszcze jedną butelkę z innym numerem partii i w nim już żadnego DMS nie wyczułem. Piwo zatem nie jest równe zależnie od warki, a to solidna wada.

Jeżeli chodzi o niezDMSowaną wersję, to piwo pachnie przyjemnie chmielem. Aromat może nie urywa nosa, ale miło stwierdzić, że w normalnym polskie "jasnym" da się go wyraźnie wyczuć.

Co do smaku to pije się przyjemnie. Piwo, które ma tak dużą goryczkę mogłoby być trochę bardziej treściwe, żeby ją skontrować. 4,9% alkoholu z 12,5% ekstraktu to i tak nieźle, jednak Kormoran Jasny jest trochę zbyt wodnity. Jest to wyczuwalne zwłaszcza pod sam koniec picia, gdy piwo się bardziej wygazuje. Goryczka jest przyjemna, pozostaje dość długo na języku, ale nie przeszkadza to w piciu.

Ocena: 4/5 (wersja bez DMS), 2,5/5 (wersja z DMS)

Podsumowanie

Kormoran Jasne Mocno Chmielone zdecydowanie ma potencjał, ale ewidentne wady w niektórych partiach piwa są strasznie irytujące. Jeżeli się trafi na dobrą partię, jest to jeden z lepszych polskich pilsów doprawiony słuszną ilością chmielu. Jeżeli nie to dostajecie piwo doprawiane krzyżówką chmielu z kiszonym ogórkiem. Jeżeli uda się Browarowi Kormoran rozwiązać problem z DMS, dodać trochę treściwości i chmielu na aromat, to będzie to nie jeden z lepszych, a być może najlepszy polski pils.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Blog jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Czy masz skończone 18 lat?

TAK NIE
Oceń blog