niedziela, 24 lutego 2013

Weizenbock Podróże Kormorana (Browar Kormoran)

Jakiś czas temu Browar Kormoran do swoich piw Regionalnych z Warmii i Mazur i Specjałów Kormorana dołożył trzecią grupę produktów czyli Podróże Kormorana. W zamyśle ma ona być grupą łączącą "charakterystyczne cechy stylu i miejsca, w którym się narodziły z tradycjami naszego regionu, jako nasz wkład w kultywowanie wielowiekowych tradycji piwowarskich." Pierwszym piwem z tej linii jest koźlak pszeniczny, uwarzony w Kormoranie (jako pierwsze piwo górnej fermentacji). Co do wspomnianego połączenia, to prawdopodobnie chodzi o dodanie obecnego w wielu kormoranowych piwach miodu.

Wiele osób mocno zachwyca się szatą graficzną całej linii. Ok, umówmy się, że ogólnie Kormoran ma poprawne etykiety, jedne z lepszych na rynku, a Podróże Kormorana się na tym tle prezentują jeszcze lepiej. Ale od razu pianie z zachwytu nad nimi jest mocną przesadą, ot zacna robota dobrego rysowniczego rzemieślnika. Nijak nie wybijają się ponad to co zaprezentował AleBrowar swoimi etykietami. Koszulki z kolesiem w kapeluszu z kuflem piwa bym nie kupił, a koszulkę z Rowing Jackiem już dużo prawdopodobniej. Trzeba też wspomnieć, że wypukłość na etykiecie, które na piwach z pierwszej warki były wyraźne i bardzo miło dopełniały całości, teraz wyglądają jak by ktoś nierówno przykleił etykietę.

Co sama etykieta mówi o piwie? Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, w składzie słody jęczmienne i pszeniczne, orkisz,  miód, chmiel i drożdże. Ekstrakt: 16,5%, alkohol: 6,6% (poprzednia warka miała 16,5% ekstraktu i 6,8% alk. obj. także nowa może być nieco bardziej treściwa)
Cena: ok 6,50 złPo przelaniu do szkła tworzy się dość solidna piana, która jednak utrzymuje się dość długo. Piwo jest dość ciemne, brunatne, mętne jak większość pszenic. Piwo pewnie można również śmiało lać w szklanicę do weizenów, piana będzie lapsza, ale ze sniftera lepiej się wącha, dlatego tym razem akurat jest w takim szkle.


Gryglas

Piwo przyjemnie pachnie zarówno słodkawymi nutami karmelu jak w koźlaku, ale da się również wyczuć nieco zapachów weizenowych czyli owoce i goździki.

W smaku również miłe połączenie koźlaka z wizenem, zaczyna się lekką słodyczą, również miodową, a kończy lekką kwasowością. Po kilku łykach, gdy piwo jest już w temperaturze pokojowej, czuć dość intensywnie zarówno słodycz miodu w smaku jak i alkohol w zapachu.

Piwo jest wyważone, pije się je bardzo przyjemnie, a posmaki weizenowe nie pozostawiają efektu zapchania słodyczą, która występuje przy większości koźlaków. Miód jest bardzo subtelny, także również nie wpływa aż tak bardzo na efekt końcowy (raczej subtelnie nadaje wyjątkowego charakteru). Bardzo udane piwo Kormorana, oby więcej takich eksperymentów.

Ocena: 4,5/5


Jaco

Gdybym miał bardziej 'poetycki' styl pisania, to napisałbym, że pijąc Podróże Kormorana niejako podróżujemy między wytrawnym smakiem weizena, a słodyczą ciemnego piwa. Ale nie mam, więc stwierdzę tylko, że Podróże są doskonałym połączeniem weizena i koźlaka.

Piwo w zapachu słodkie z domieszką charakterystycznego zapachu weizenów (trochę jakby wanilia?). W smaku jest łagodniejszy od zwykłych piw pszenicznych i jakby słodszy. Bardzo przypomina Paulanera Dunkel. Pije się przyjemnie. Nawet po kilku łykach nie pozostawia kwaśnego posmaku jak w bialych weizenach.

Podróże Kormorana jest piwem lekkim, można go pić jak oranżadę, a jednocześnie posiada wytrawny posmak weizena, który zaspokoi bardziej wyrafinowane podniebienia.

Ocena: 4,5/5 

Somz

Bardzo przyjemne piwo ze stajni Kormorana. Piwo o łagodnym, słodkawym, weizenowym zapachu. Pierwszy łyk pozostawia przyjemny, delikatny przeniczny posmak, który utrzymuje się przez cały czas degustacji trunku. Piwo oceniłbym jako delitanego weizena. To jedno z tych piw, w przypadku których po pierwszym łyku ma się ochotę na kolejny i kolejny. Dodatkowym, pozasmakowym atutem piwa jest jego podróżnicza szata graficzna i mini książeczka zawierająca popis zdolności copywriterskich. Ciekawe tylko po ilu Podróżach Kormorana dochodzi się do takich efektów? ;)

Ocena: 4,5/5


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Blog jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Czy masz skończone 18 lat?

TAK NIE
Oceń blog